Jeg laget eplegløgg i formiddag som vi skal varme oss på mens vinden uler utenfor. Å senke skuldrene, tenne et par stearinlys og nyte en god, varm og litt hot hjemmelaget eplegløgg, det får frem godfølelsen i kroppen. Det er også hyggelig å servere gløgg til gjester, så hvorfor ikke overraske med en hjemmelaget variant.
Jeg har brukt fersk råpresset eplejuice og blandet inn en krydret sirup. Til en halv liter eplejuice koker jeg sirup av;
- 1 dl brunt sukker
- 2 dl vann
- 2 skiver sitron
- 2 skiver fersk ingefær
- 2 kanelstenger
- 2 stjerneanis
- 5-6 nellikspiker
- ønsket mengde chiliflak
Kok alle ingrediensene i 20-30 minutter til du står igjen med en flytende sirup. Når sirupen er noe avkjølt blandes den med eplejuicen. Oppbevar gløggen i kjøleskapet og varm den opp før servering.
Dersom du ikke ønsker å koke sirup, er det sikkert også mulig å ha krydderiene rett i juicen og la det simre/trekke til kryddersmaker har satt seg. Om du vil tilføre sukker eller ikke, avhenger litt av hvor søt du vil ha gløggen.
Den så god ut
Den smaker så godt, Helene og akkurat passe hot av chilien. Klem, Ingrid